Dzisiaj jest piątek, 27 listopada 2020 roku. Imieniny: Waleriana i Maksymiliana.
Unia Europejska
KWIECISZEWO BOISKO
SPIS ROLNY 2020
Światłowód
Numer rachunku
Informacje
NFOŚiGW
WYBORY 2020
System Ostrzegania
Mieszkanie Plus
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie – jubileusz w cieniu pandemii

2020-11-16 08:38:25

Jubileusz 75. rocznicy działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie miał być uroczystym wydarzeniem jesieni 2020 roku. Czas pandemii niestety ograniczył możliwości biblioteki i wymusił nietypowe formy pracy placówki.
Szanowni Państwo bardzo dziękujemy za wszystkie miłe słowa, niesłabnące zainteresowanie książkami i ofertą biblioteki, akceptację i korzystanie z nowych form pracy naszej placówki oraz pozytywną ocenę naszego profesjonalizmu, zarówno w bezpośrednim kontakcie, jak w przygotowaniu oferty zdalnej.

W czasie, gdy ograniczony jest dostęp do wszelkich form kultury i rozrywki biblioteka stara się zapewnić i na miarę swoich możliwości zaproponować mieszkańcom literaturę na trudne chwile odosobnienia.

Zainteresowanie książką nie słabnie - przez 2 dni przed zamknięciem placówki dla użytkowników, bibliotekę odwiedziło 371 osób, natomiast średnia odwiedzin przez 5 pierwszych dni listopada wynosiła 102 osoby dziennie. Czytelnicy przez pierwszy tydzień listopada wypożyczyli 2498 książek czyli dziennie 416 tomów.

Z uwagi na wprowadzenie zgodnych z zaleceniami Biblioteki Narodowej zasad reżimu sanitarnego użytkownicy wyraźnie mówią, że w bibliotece czują się bezpiecznie. Chwalą bogaty księgozbiór i dostępność dla osób niepełnosprawnych.

Obecnie, gdy zamknięte są wszystkie instytucje kultury, mogileńska książnica, zgodnie z rekomendacjami Biblioteki Narodowej, umożliwiła użytkownikom zamawianie książek przez telefon. Po ustaleniu godziny odbioru zamówioną literaturę można odebrać przed budynkiem.

Ponieważ niemożliwe jest korzystanie z pomieszczeń instytucji na miejscu, by wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu wypożyczamy na zewnątrz czasopisma. W niektórych wypadkach niezbędne czytelnikom materiały biblioteczne są skanowane i udostępniane mailowo.

Dzięki współpracy z zajmującym się promocją czytelnictwa wśród osób niewidomych stowarzyszeniu Larix, osobom z dysfunkcją wzroku udostępniliśmy czytaki z wgranym zasobem audiobooków.

Do dużego zainteresowania ofertą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie przyczynia się fakt bieżącego uzupełniania i aktualizowania zbiorów, możliwość sugerowania zakupów i rezerwowania książek. Taki komfort zapewnia czytelnikom system SOWA firmy SOKRATES – software. Nowością jest umożliwienie dodania katalogu on-line do ekranu smartfonu i dzięki temu śledzenie na bieżąco oferty biblioteki. Użytkownicy chętnie sięgają po takie udogodnienia i chwalą dostępność nowości wydawniczych w naszej placówce. Są one często rezerwowane przez użytkowników aplikacji zanim jeszcze trafią na półkę.

Katalog on-line https://www.mogilno-mbp.sowwwa.pl/ daje czytelnikom możliwość rezerwowania i zamawiania książek dostępnych w bibliotece, proponowania zakupów i korzystania z usługi wypożyczalni międzybibliotecznej.

Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców cieszą się organizowane w sali konferencyjnej wykłady, prelekcje i spotkania autorskich. Czas pandemii i związane z nim ograniczenie liczby osób, które mogą być obecne w budynku zainspirował bibliotekarzy do prowadzenia transmisji na żywo na facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie. Ta forma cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród czytelników i mieszkańców powiatu mogileńskiego, według statystyk relacje on-line przyciągają grupę około 200 osób.

On-line dostępne było spotkanie autorskie z Leszkiem Cichym Nie tylko zimowy Everest zorganizowane z okazji podwójnego jubileuszu: 40. rocznicy pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest i 75. rocznicy działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie. W podobnej formie odbyły się spotkania z Moniką Witkowską Ósma góra świata po babsku oraz wykład Tomasza Kardasia Droga Kurta Lewina z Mogilna do Massachusetts Institute of Technology w Bostonie.

Wydarzenia on-line można nie tylko oglądać, ale brać w nich aktywny udział zadając pytania prelegentom, czy jak w przypadku Narodowego Czytania odpowiadając na pytania konkursowe. Dotychczas dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy prezentowane w holu biblioteki. Ograniczenie ich dostępności sprawiło, że zorganizowana w ramach projektu Kurt Lewin – zapomniany mogilnianin wystawa Kurt Lewin a społeczność żydowska Mogilna na przełomie XIX i XX wieku jest dostępna on-line http://mogilno.naszabiblioteka.com/wystawa-o-kurcie-lewinie dzięki czemu trafia do szerokiego grona odbiorców. Na realizację projektu biblioteka otrzymała dofinansowanie wysokości 5000 zł z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2020.

W czasie społecznej kwarantanny w bibliotece można otrzymać kody dostępu do ebooków na platformach IBUK Libra, Legimi oraz kursów językowych na platformie Lerni.

Cieszymy się z każdej dostępnej formy kontaktu z czytelnikiem. Wiosną 2020 roku gdy po raz pierwszy pandemia spowodowała ograniczenie dostępu do instytucji kultury przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji Nie zostawiam Czytelnika.

Na naszych stronach polecaliśmy e-spotkania autorskie Empiku, bogatą, darmową ofertę NINATEKI, zachęcaliśmy do korzystania z zasobów cyfrowych bibliotek, repozytoriów, archiwów i muzeów publikując ich listę przygotowaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Na bieżąco publikowaliśmy informacje o darmowych ebookach udostępnianych w ramach projektu Zostań w Domu Czytaj Książki. Zachęcaliśmy do odwiedzania stron teatrów i korzystania z przygotowanych przez nie audiobooków dla dzieci i popularyzowaliśmy akcję Z Dziećmi w Domu Żyj Książkowo.

On-line przeprowadziliśmy tegoroczną edycję Wakacji w Bibliotece, podczas których młodzi uczestnicy mogli rozwiązywać bajkowe zagadki i łamigłówki oraz rywalizować w plastycznym konkursie na ilustracje do wierszy Jana Brzechwy.


Nowoczesny, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, obiekt mogileńskiej biblioteki powstał dzięki dofinansowaniu z Instytutu Książki wysokości 1.999.995 na realizację zadania „Adaptacja i modernizacja hali sportowej Sokół na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie” oraz dotacji celowej z Gminy Mogilno wysokości 838.979,45 zł. Rzeczowy wkład własny biblioteki w postaci przekazanego jej przez Radę Miejską budynku dawnej hali sportowej wynosił 506.665 zł.

Nowy obiekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie uroczyście otwarto 11 maja 2017 roku. Obecnie biblioteka wraz z tarasem zajmuje 1941 m˛.

Placówka na bieżąco kupuje nowości wydawnicze z różnych dziedzin, literaturę dla dzieci i publikacje regionalne, regularnie uzupełniane są zbiory audiobooków, oferuje także prasę lokalną, ogólnopolską i fachową, dostęp do Wi-Fi, Internetu, na miejscu możliwe jest skorzystanie z dostępu do Academiki -internetowej czytelni publikacji naukowych.

Mamy nadzieję, że już wkrótce mieszkańcom znowu będą służyły: czytelnia wraz z salą konferencyjną, pracownia regionalna, sale interaktywna i multimedialna, czytelnia letnia na tarasie oraz Oddział dla Dzieci i Młodzieży.

Wrócimy też do regularnych zajęć z dziećmi, organizacji otwartych dla publiczności spotkań autorskich i wykładów, a działanie wznowią Dyskusyjny Klub Książki, koło szachowe, cykliczne zajęcia z kodowania. Dla stałych bywalców znowu dostępne będą gry planszowe i xbox.

Warto dodać, że budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie ma bardzo atrakcyjne położenie. Do biblioteki prowadzą dwa wejścia, przez park i taras z widokiem na jezioro oraz przez centrum miasta. Instytucja jest tak usytuowana, że z jednej strony znajduje się w centrum miasta z drugiej zaś w miejskim parku. Obiekt i jego usytuowanie budzi zachwyt wśród odwiedzających nasze miasto osób spoza powiatu mogileńskiego.

Swój rozwój i nowoczesny obiekt biblioteka zawdzięcza pomysłowi burmistrza Leszka Duszyńskiego oraz przychylności Rady Miejskiej.

Biblioteka zaprasza do odwiedzenia http://www.mogilno.naszabiblioteka.com/ oraz siedziby placówki przy ul. Rynek 8. Można się z nami skontaktować pisząc na adres biblioteka@mbp.mogilno.pl lub telefonując 52 315 25 94 lub 510 814 965.


źródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino