Dzisiaj jest sobota, 27 lutego 2021 roku. Imieniny: Gabriela i Anastazji.
Unia Europejska
Szczepienia-COVID-19
1 % podatku
KWIECISZEWO BOISKO
SPIS 2021
Światłowód
Numer rachunku
Informacje
NFOŚiGW
WYBORY 2020
System Ostrzegania
Mieszkanie Plus
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Kwieciszewo i Gębice - dawne miasta nad Notecią Zachodnią

2020-11-09 07:58:59

Kwieciszewo i Gębice, wsie oddalone od siebie o niespełna 3 kilometry i położone na terenie gminy Mogilno, przez setki lat posiadały prawa miejskie. Mimo niewielkiej odległości, w przedrozbiorowej Polsce należały do różnych województw, odgrywając niemałą rolę w kształtowaniu granic między krainami historycznymi.
Mimo utraty statusu miejskiego w XIX i XX wieku, Kwieciszewo i Gębice do dziś zachowały miejski charakter, wyróżniając się rozplanowaniem przestrzennym oraz zabytkami architektury. "Kwieciszewo i Gębice - dawne miasta nad Notecią Zachodnią" to popularnonaukowa broszura, promująca dziedzictwo zapomnianych miejscowości o bogatej historii.


Autorem publikacji jest Michał Szymański - doktorant archeologii na Uniwersytecie Łódzkim. W opracowaniu zamieszczono fotografie lotnicze, dokumentujące układy przestrzenne obu miejscowości, wykonane przez Marcina Krzepkowskiego - znanego archeologa, badającego zaginione miasta w Polsce. Wykorzystane zostały również materiały archiwalne, w tym teksty źródłowe przetłumaczone przez Zdzisława Koczarskiego, doktoranta Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.


Publikacja została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach projektu realizowanego przez Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej w 700-lecie królewskiej koronacji Władysława Łokietka - księcia sieradzkiego i brzesko-kujawskiego.


Nakład: 1000 egz.


Publikacja jest dostępna nieodpłatnie w instytucjach kulturalnych na terenie gminy Mogilno: w Mogileńskim Domu Kultury w Mogilnie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie i Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, a także w sołectwach, parafiach i szkołach podstawowych w Gębicach oraz Kwieciszewie.


33258_t.jpg


źródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino