Kwieciszewo i Gębice - dawne miasta nad Notecią Zachodnią

Kwieciszewo i Gębice, wsie oddalone od siebie o niespełna 3 kilometry i położone na terenie gminy Mogilno, przez setki lat posiadały prawa miejskie. Mimo niewielkiej odległości, w przedrozbiorowej Polsce należały do różnych województw, odgrywając niemałą rolę w kształtowaniu granic między krainami historycznymi.
Mimo utraty statusu miejskiego w XIX i XX wieku, Kwieciszewo i Gębice do dziś zachowały miejski charakter, wyróżniając się rozplanowaniem przestrzennym oraz zabytkami architektury. "Kwieciszewo i Gębice - dawne miasta nad Notecią Zachodnią" to popularnonaukowa broszura, promująca dziedzictwo zapomnianych miejscowości o bogatej historii.
Autorem publikacji jest Michał Szymański - doktorant archeologii na Uniwersytecie Łódzkim. W opracowaniu zamieszczono fotografie lotnicze, dokumentujące układy przestrzenne obu miejscowości, wykonane przez Marcina Krzepkowskiego - znanego archeologa, badającego zaginione miasta w Polsce. Wykorzystane zostały również materiały archiwalne, w tym teksty źródłowe przetłumaczone przez Zdzisława Koczarskiego, doktoranta Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.
Publikacja została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach projektu realizowanego przez Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej w 700-lecie królewskiej koronacji Władysława Łokietka - księcia sieradzkiego i brzesko-kujawskiego.
Nakład: 1000 egz.
Publikacja jest dostępna nieodpłatnie w instytucjach kulturalnych na terenie gminy Mogilno: w Mogileńskim Domu Kultury w Mogilnie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie i Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, a także w sołectwach, parafiach i szkołach podstawowych w Gębicach oraz Kwieciszewie.