Dzisiaj jest piątek, 30 października 2020 roku. Imieniny: Zenobii i Przemysława.
Unia Europejska
SPIS ROLNY 2020
Światłowód
Numer rachunku
Informacje
NFOŚiGW
WYBORY 2020
System Ostrzegania
Mieszkanie Plus
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Zmarł Maksymilian Bart - Kozłowski

2020-10-13 13:59:28

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarł mieszkaniec Mogilna - poeta, prozaik i dramaturg Maksymilian Bart-Kozłowski.
Maksymilian Bart - Kozłowski urodził się w 1936 roku w Fordonie. Mając zaledwie 15 lat podjął pierwszą pracę jako goniec w Ursusie pod Warszawą. Następnie przeniósł się na Górny Śląsk, gdzie przez kilka lat pracował w kopalniach węgla kamiennego oraz hucie Bobrek. W 1959 roku powrócił do Bydgoszczy, by pracować jako robotnik. Mieszkał wówczas w Bartodziejach i zainspirowany nazwą tej dzielnicy przyjął pseudonim literacki „Bart".

II wojna światowa i trudne lata powojenne nie pozwoliły Maksymilianowi Kozłowskiemu na naukę. Podjął ją dopiero w latach 60. Zdana wówczas z wyróżnieniem matura umożliwiła mu pracę w administracji.

Życie Maksymiliana Bart – Kozłowskiego zmieniło się po śmierci żony. Z robotniczego środowiska w Bydgoszczy przeniósł się do prowincjonalnego Mogilna, gdzie ponownie zawarł związek małżeński. Jego wiersze, które początkowo kreśliły obraz robotniczego świata stały się odzwierciedleniem uczuć człowieka stającego w obliczu śmierci bliskiej osoby, by wreszcie ukazywać urok i spokój prowincji.

W dorobku literackim Maksymiliana Bart – Kozłowskiego znajdują się liczne tomiki poetyckie oraz powieści, opowiadania i dramaty. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, między innymi w XIV Ogólnopolskim Turnieju Poezji Społecznie Zaangażowanej „Czerwonej Róży” (1974), w konkursie „Rubinowej Hortensji” (1975) oraz „Klubu Forum” (1976-1977). Za całokształt dorobku twórczego otrzymał nagrodę artystyczną „Artura”.

W czasie swej aktywności pisarskiej należał do Koła Młodych Związku Literatów Polskich (1974–1981), Grupy Faktu Poetyckiego „Parkan” (1975–1981), działał w Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury, był przewodniczącym bydgoskiego Klubu Robotników Piszących i członkiem Związku Literatów Polskich.

Pisarz został uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Odznaką Honorową „Za Szczególne Zasługi dla Województwa Bydgoskiego”, Medalem Honorowym im. Jakuba Wojciechowskiego, Złotą Odznaką Polskiego Związku Niewidomych.

Na jego dorobek wydawniczy składają się tomiki poezji: Taniec delfina, A na ziemi dzwonem..., Moja wasza obecność, Gdziekolwiek jest konwalia, Zwierzenie, Psalmy użyteczne, Wygnanie w wieczność, Ukrzyżowanie ziemi obiecanej, Wiersze o miłości, Krzyk oszukanych, Z samego dna nędzy, Księga domu, Lot brylantowych ptaków, Kainowe wiano, Posłuchaj Julianie, Innej pogody czas, Człowieczy poemat, Fratrio recta, Za wcześnie na noc, Nie wołaj mnie, Eurydyko!, Kobieta, miłość i słowa, Słowa jak gołębie, Kalejdoskop naszych czasów; utwory sceniczne: O mądrym królu Dziegoniu; proza: Opowiadania na czas podróży, Daleko od San Marino, W drodze do Efezu, Pochyleni w słońcu, Barwy minionego czasu, Wyjście z doliny Eszkol, Tamte dni, tamte lata, Białych róż zaczerwienienie, Szczególne znaki czasu, Nad Parsętą, W Peerelu było lepiej, Twój Horeb oraz liczne publikacje w antologiach.


źródło: nadesłano
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino