Dzisiaj jest wtorek, 7 lipca 2020 roku. Imieniny: Cyryla i Metodego.
Unia Europejska
SPIS ROLNY 2020
Światłowód
Numer rachunku
Informacje
NFOŚiGW
WYBORY 2020
System Ostrzegania
Mieszkanie Plus
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Szukali wspólnego języka podczas Nocy Bibliotek

2019-10-08 11:39:03

W sobotę, 5 października, Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie po raz czwarty włączyła się w obchody Nocy Bibliotek. W duchu tegorocznego hasła "Znajdźmy wspólny język" bibliotekarki zaprosiły dzieci na popołudniowe spotkanie i zaproponowały wspólną zabawę z językiem i gwarą.


Na początku uczestnicy zostali podzieleni na grupy "gwarowe" i wspólnie bawili się podczas multimedialnej zabawie słowami. Z krótkiej prezentacji dzieci dowiedziały się czym jest język i jak można znaleźć porozumienie. Następnie miały miejsce pogwarki polskie - na mapie Polski wskazane zostały regiony i używane w nich gwary. Dzieci poznały także ciekawie brzmiące słowa po kaszubsku, śląsku, poznańsku i góralsku (odgadywały też m. in. jak mówi się na ziemniaki w różnych stronach naszego kraju).

W kolejnej części spotkania odbyła się gra biblioteczna „Językowi detektywi na tropie skarbu”. Uczestnicy wykonywali zadania w kolejnych pomieszczeniach biblioteki i zbierali koperty kryjące zwroty, których znaczenie mieli poznać w końcowym etapie gry.


Wśród zadań znalazły się m.in: nasza gwara wielkopolska, czyli co to jest? - nazywanie rekwizytów, słuchanie "trzeszczących wierszyków" z audiobooka i odnajdywanie wśród rozsypanki trzeszczących słów, poszukiwanie homonimów słów zamek czy krówka, aby właściwe dać rzeczy słowo, "słowotworzenie", czytanie w ciemnościach "Wierszy, że aż strach", kodowanie to też język z użyciem robotów Photon Edu.


Znalazł się również czas na odpoczynek i chwilę przerwy przy wspólnym stole, gdzie dzieci mogły zregenerować siły i spróbować "kopalnioków".

Następnie grupy Bambrów, Kaszubów, Ślązaków i Górali miały stworzyć plastyczną opowieść - powstały plakaty, a podczas ich tworzenia uczestnicy próbowali znaleźć wspólny język.


Na zakończenie otwarte zostały zebrane podczas zadań koperty i odczytano zdania w poszczególnych przypisanych grupom gwarach. Następnie przez tunel Klanza dzieci weszły do pomieszczenia magazynu, gdzie w ciemnościach, używając latarek, odnalazły na regałach jezdnych znaczenie zdań z kopert i odkryły ukryte skarby.

Na koniec wszystkich zabaw uczestnicy podzielili się skarbami, otrzymali odznaki super detektywów, zakładki, naklejki i dyplomy za udział w Nocy Bibliotek.


31383_t.jpg 31384_t.jpg

31385_t.jpg 31386_t.jpg

31387_t.jpg 31388_t.jpg

31390_t.jpg 31391_t.jpg

źródło: nadesłano
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino