Dzisiaj jest wtorek, 2 czerwca 2020 roku. Imieniny: Erazma i Marianny.
Światłowód
Numer rachunku
Informacje
NFOŚiGW
WYBORY 2020
System Ostrzegania
Mieszkanie Plus
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Książki dla miłośników czytania

2019-08-13 08:39:15

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie wzięła udział w dwóch akcjach promujących książkę i czytelnictwo - „Książka na Jana” i „Dzień miłośników Książek”, podczas których osoby korzystające ze zbiorów bibliotecznych zostały obdarowane książkami, które same mogły wybrać spośród szerokiej oferty powieści, literatury faktu i literatury naukowej oraz popularnonaukowej.


Pierwsza akcja to: „Książka na Jana” organizowana 24 czerwca. Jak informują pomysłodawcy tego nowego święta […] wspólnie tworzymy nowe święto książki. Jego patronem został najwybitniejszy polski pisarz epoki odrodzenia - Jan Kochanowski. Twórca literackiej polszczyzny, któremu udało się połączyć klasyczne europejskie formy literackie z polską mową, obyczajowością i tradycją. Dlatego święto odbywa się w imieniny Jana - 24 czerwca. To jednocześnie data letniego przesilenia, prasłowiańskie święto miłości i twórczości, podczas którego czczono Słońce i Księżyc oraz mające moc oczyszczającą żywioły wody i ognia. Do starych tradycji Nocy Świętojańskiej, Sobótki i Kupały dołożyliśmy nową. Dawajmy sobie książki na Jana. Właśnie tego dnia podarujmy ludziom, których podziwiamy, lubimy i kochamy – książkę. […] "Książka na św. Jana" nawiązuje do katalońskiej tradycji dawania sobie książek w święto patrona literatury.

W Katalonii jest to dzień św. Jerzego, zaś w Polsce dzień imienin Jana Kochanowskiego, a także staropolski dzień zakochanych. […]

Kolejna akcja miała miejsce 9 sierpnia – „Dzień miłośników Książek”. Tego dnia obchodziliśmy święto osób czytających i zaczytanych, którzy nie odrywają się od książek.


30923_t.jpg 30924_t.jpg

30925_t.jpg

źródło: nadesłano
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino