Dzisiaj jest sobota, 27 lutego 2021 roku. Imieniny: Gabriela i Anastazji.
Unia Europejska
Szczepienia-COVID-19
1 % podatku
KWIECISZEWO BOISKO
SPIS 2021
Światłowód
Numer rachunku
Informacje
NFOŚiGW
WYBORY 2020
System Ostrzegania
Mieszkanie Plus
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Czego nie wrzucać do kanalizacji

2017-03-09 11:51:43

Każdego roku pracownicy MPGK sp. z o.o. usuwają dziesiątki zatorów sieci kanalizacyjnej i awarii przepompowni, powstających w wyniku wrzucania do kanalizacji substancji i przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć.Często z tego powodu dochodzi do zablokowania kanalizacji co jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Sieć kanalizacyjna i przepompownie ścieków zostały tak zaprojektowane i wykonane, aby przyjmować ścieki z naszych domów - nieczystości sanitarne z kąpieli, prania i WC. Jeżeli jednak wraz ze ściekami płyną także inne odpady powodują one zatykanie przewodów kanalizacyjnych i spiętrzenie ścieków w kanałach. Natomiast jeżeli dostaną się do przepompowni nawijają się na wirniki pomp i powodują ich awarię, następstwem czego jest wylewanie ścieków z przepompowni i spiętrzenie ścieków w kanałach. Koszt usuwania awarii sieci czy wymiany pomp jest bardzo wysoki i wpływa na ostateczną cenę odbioru ścieków.

Każdy z nas swoim racjonalnym korzystaniem z kanalizacji może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie kanalizacji i proces oczyszczania ścieków. Wystarczy stosować proste zasady aby przyczynić się do zmniejszenia ilości zatorów ścieków i awarii pomp.

Jak to robić?

Bardzo prosto. Nie wrzucajmy do urządzeń sanitarnych (umywalek, zlewozmywaków, ubikacji i kratek ściekowych) odpadów wymienionych na ulotce (nawet jeżeli są w stanie rozdrobnionym). Powinny one trafiać do pojemników na odpady komunalne. Im mniej tego typu odpadów trafiać będzie do kanalizacji tym rzadziej dochodzić będzie do zatorów i awarii, co w konsekwencji pozwoli na utrzymanie niskich kosztów odbioru ścieków.


Aby rozwiać wątpliwości mieszkańców i wyjaśnić co nie powinno trafiać do kanalizacji ściekowej do najbliższych faktur za ścieki dołączone będą specjalne ulotki, a w budynkach wielomieszkaniowych rozwieszone plakaty zawierające odpowiednie informacje.


23446_t.jpgźródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino